Koszyk
dziecko_na_podlodze

Idealny pokój dla dziecka – czego nie może w nim zabraknąć?

Pokój dziecka to najszybciej zmieniające się pomieszczenie w całym mieszkaniu – zmienia się ono razem z kolejnymi etapami rozwoju malucha. Jak stworzyć idealny pokój dla dziecka, aby w jego przestrzeni, nasz potomek chętnie spędzał czas, aby ten pokój był miejscem inspirującym go do rozwoju pasji i zainteresowań oraz przede wszystkim, miejscem w którym maluch będzie czuł się bezpiecznie i komfortowo?

Jak urządzić pokój dziecięcy w nowoczesnym stylu? – postawmy na harmonię

Harmonia to jeden z istotnych aspektów które należy wziąć pod uwagę w trakcie planowania pokoju dziecięcego. Powinna się ona objawiać zarówno w kolorach dominujących w pomieszczeniu, jak i w jego strefach – odpowiednim ”ułożeniu” mebli, zabawek i innych gadżetów w taki sposób, aby w pokoju nie było chaosu. Najlepiej pokój dla dziecka zacząć planować jeszcze przed pojawieniem się na świecie naszego potomka. Pomoże to nam w przyszłości uniknąć chaotycznych rozwiązań. Dziecko wychowujące się w chaotycznych, zabałaganionych pomieszczeniach, ma dużo większą szansę stać się w przyszłości nadpobudliwe oraz może mieć problemy z koncentracją. Kolejnym czynnikiem negatywnie wpływającym na skupienie malucha mogą być zbyt jaskrawe kolory – postawmy na pastele – błękit, róż, żółć, brąz – to dobre kolory na ściany oraz umeblowanie pokoju dziecięcego.

Jeśli wybraliśmy już kolory ścian i mebli, następnym krokiem będzie wydzielenie w pokoju stref. Może być to trudne przy mniejszych pomieszczeniach, ale jednak niezbędne jeśli zależy nam na harmonijnym rozwoju malucha oraz na nie przyzwyczajaniu go do wszechobecnie panującego bałaganu. Nawet mały pokój dziecięcy w bloku, powinien mieć wydzieloną strefę zabawy, strefę nauki oraz strefę wypoczynku – przy umiejętnym rozplanowaniu i odpowiednim projekcie jesteśmy w stanie zagospodarować każdy pokój w taki sposób, aby znalazło się w nim miejsce na wszystkie te strefy. Dzięki zachowaniu tej harmonii i równowagi możemy być pewni, że dziecko będzie czuło się w swoim pokoju komfortowo i bezpiecznie.

Strefa wypoczynku – relaks, komfort i bezpieczeństwo

Strefa wypoczynku to łóżko i przytulanki – zadbajmy o to, by maluch miał w swoim pomieszczeniu pluszowego przyjaciela, da to mu komfort i jeszcze większe poczucie bezpieczeństwa. Dobrze, gdyby w tym miejscu nie znajdowały się zabawki mogące rozpraszać malucha, stwórzmy mu
okoliczności zapewniające komfortowy, niczym nie rozproszony wypoczynek.

Strefa zabawy – aktywność, frajda i działanie

Strefę zabawy powinniśmy zlokalizować w przeciwnym niż strefa wypoczynku miejscu, powinny się w niej znajdować zabawki, gry oraz wszystko to, co rajcuje malucha. Jeżeli zależy nam na zmotywowaniu dziecka do podejmowania aktywności fizycznej – to jest to idealne miejsce do rozmieszczenia zabawek i przyrządów zachęcających malucha do działania. W strefie może się na przykład znaleźć suchy basen z piłeczkami, który w przyszłości mogą zastąpić drabinki gimnastyczne dla dzieci albo ścianka wspinaczkowa do pokoju – jeśli zdecydujemy się na montaż dwóch ostatnich gadżetów, pamiętajmy o warunkach jakie powinna spełniać bezpieczna zabawa i uwzględnijmy strefy bezpieczeństwa.

Strefa nauki – nauka i rozwój zainteresowań

W strefie nauki powinny znajdować materiały, zabawki oraz przybory związane z nauką, rozwojem oraz zainteresowaniami dziecka. Jak już wspomnieliśmy, pokój dziecięcy jest najszybciej zmieniającym się pomieszczeniem w naszym miejscu zamieszkania – a ta strefa będzie jedną z tych, w których te zmiany będą się zaczynać. Na początek proponujemy umieścić w niej przybory plastyczne oraz zabawki edukacyjne, takie jak na przykład tablica manipulacyjna – kiedyś w jej miejscu stanie biurko, a miejsce kredek i plasteliny zastąpią zeszyty szkolne, takie jak linijka i
długopis – no chyba że nasz maluch odkryje swoją pasję związaną ze sztukami plastycznymi…

Niezależnie od tego, którą strefę planujemy, koniecznie należy zwrócić uwagę na jakość materiałów z jakich wykonany jest przedmiot, który chcemy umieścić w pokoju dziecięcym. Bezpieczeństwo materiałów powinno być potwierdzone oznaczeniem CE, a same zabawki powinny być solidnie wykonane, odporne na uszkodzenia i intensywną eksploatację. Zwróćmy również uwagę na to, by wybierane zabawki były związane z zainteresowaniami malucha, dzięki czemu będą jeszcze bardziej zachęcały go do zabawy.