Koszyk
jak_rozwijac_pasje_u_dzieci

Jak rozwijać pasję u dzieci?

Dziecko kocha się bawić, uczyć, poznawać świat – jest zawsze ciekawe – czasem wręcz emanuje radością i zaangażowaniem. Jeśli w trakcie wykonywanych zajęć i aktywności, wyłapiemy w zachowaniu szkraba przesłanki, takie jak wybitne zainteresowanie danym tematem, może ono w
przyszłości przerodzić się w pasję. Pytaniem nie jest to, czy nasz potomek odnajdzie kiedyś pasję – to stanie się na pewno. Zasadnicze pytanie brzmi: Jak zrozumieć małe dziecko i umiejętnie, neutralnie wspierać rozwój jego zainteresowań, by nie podciąć mu przy okazji skrzydeł?

Ukierunkuj – nie narzucaj

Kolejne etapy rozwoju dziecka, przyniosą ze sobą nowe zainteresowania – część z nich przeminie razem z etapem, a część zostanie z nim na dłużej. Odnalezienie własnej pasji oraz rozwijanie zainteresowań, jest niezwykle istotne i może w przyszłości bezpośrednio przełożyć się na obranie ścieżki zawodowej przez naszego potomka. Pamiętajmy jednak, że dziecko nie jest naszą kalką, to jego zainteresowania mają przekładać się na obraną pasję – nie przelewajmy własnych, często niespełnionych ambicji na naszego potomka. Kluczem jest umiejętne wyłapanie w zachowaniu dziecka rzeczy które je bardziej porywają oraz ułatwienie mu rozwijania tych zainteresowań.

Pozwól dziecku realizować jego własne zainteresowania

Rozwój poznawczy dziecka zaczyna się od dnia jego narodzin. Maluch codziennie odkrywa świat – czyni to poprzez zabawę, naukę, poprzez zmysły oraz przeróżne codzienne aktywności. Nasza pociecha codziennie bombardowana jest tysiącami bodźców z otaczającego je świata – jest zbieraczem doznań i informacji, spośród których część zainteresuje je bardziej, a część przejdzie przysłowiowym bokiem. Te, które bardziej intrygują malucha, w przyszłości mogą przerodzić się w pasje. Jak można ułatwić maluchowi realizację zainteresowań? Jeśli widzimy, że nasze dziecko chętnie podejmuje się aktywności fizycznych, zastanówmy się nad zakupem zabawek które spełnią jego potrzeby – w takiej sytuacji instalacja drabinki gimnastycznej lub ścianki wspinaczkowej w domu może okazać się dobrym pomysłem. Jeśli dziecko wykazuje zainteresowanie przyrodą i
zwierzętami, zastanówmy się nad zakupem książki o tej tematyce oraz oglądajmy wspólnie programy przyrodnicze. Jeśli widzimy, że maluch swoje pokłady energii wyładowuje w twórczy sposób – strzałem w dziesiątkę okaże się zakup dodatkowych przyborów plastycznych lub zapisanie dziecka na dodatkowe zajęcia, na których będzie mogło rozwijać swoje zdolności.

Pozwól dziecku przeżywać sukcesy i porażki

Wspieraj je, chwal, zachęcaj do dalszego rozwijania pasji. Rozwój pasji u dziecka to długoletni proces, na swojej drodze będzie przeżywać sukcesy i porażki. Zarówno jedno, jak i drugie powinno być dla niego lekcją – pozwól mu je przeżywać, chwal za osiągnięte sukcesy i wspieraj w momencie
porażki.

Uwaga i czujność, bez pośpiechu

Ludzie różnią się od siebie – nie zniechęcaj się jeśli Twój potomek nie znalazł jeszcze swojego ”konika” natomiast jego rówieśnicy wykazują już zainteresowanie danym tematem. Może potrzebuje więcej czasu by ujawnił się jego talent – pozwól mu to zrobić bez sztucznego wymuszania i nacisku ze strony rodzica.

Nie przyśpieszaj i nie wymuszaj

Każdy z nas rodzi się z pewnym potencjałem – który odpowiednio ukierunkowany może przerodzić się w pasję. Nie staraj się na siłę wywierać zainteresowania dziecka danym tematem. Dzięki takiemu naturalnemu podejściu, kiedy już nasz maluch sam zacznie odkrywać bardziej porywające go aktywności, będziemy mieć pewność, że jest to jego świadomy, nie wymuszony wybór. Pasja u naszego potomka powinna rozwijać się jak mała roślinka – nasionko w postaci zainteresowania z biegiem lat zacznie kiełkować i wypuszczać pędy, kolejne listki…a w przyszłości – kto wie, może wpłyną na obrane hobby, a może nawet ułatwią mu wybór zawodowej drogi.