Koszyk
koordynacja_ruchowa_dziecka

Jak kształtować koordynację ruchową dziecka?

Koordynacja ruchowa to zdolność do wykonywania określonych ruchów ciała w czasie i przestrzeni. Aby zminimalizować ryzyko słabo rozwiniętego zakresu czynności z nią związanych należy ćwiczyć od najmłodszych lat. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszym świecie, gdzie nasze dzieci większość dnia spędzają w trybie siedzącym. W poniższym artykule podpowiadamy jakie ćwiczenia i zabawy stosować by zachęcić dziecko do prawidłowych i systematycznych ćwiczeń.

Jakie zabawy i ćwiczenia stosować?

Z wielu badań wynika, że pracę nad odpowiednim rozwojem koordynacji ruchu powinniśmy ćwiczyć od pierwszych lat życia naszego dziecka. Jest to bardzo ważne, gdyż z czasem coraz ciężej ją wykształcić i nad nią pracować. Aby móc robić to w sposób prawidłowy, wymyślono kilka bardzo dobrych ćwiczeń i zabaw, które mogą nas w tym wspomóc. Żeby jednak uświadomić sobie jak ważnym jest odpowiednia praca nad koordynacją ruchową, sprawdźmy za co jest odpowiedzialna:

  • równowaga,
  • pamięć ruchowa,
  • zdolność sprzężenia,
  • poczucie rytmu,
  • orientacja przestrzenna,
  • czucie mięśniowe,
  • czas reakcji

Dzięki odpowiedniemu zestawowi ćwiczeń, pracy i systematycznej zabawie z dzieckiem możemy wspomagać jego prawidłowy rozwój i przyczynić się do lepszej jakości życia w przyszłości. Jednym z ciekawszych ćwiczeń jakie poleca się do pracy nad koordynacją ruchową jest wspinaczka. Idealnie do tego celu nadaje się ścianka wspinaczkowa dla dzieci, która jest bezpieczna i przystosowana do tego rodzaju ćwiczeń. Pamiętajmy, że nasze pociechy bardzo często lubią zabawy, które mogą dostarczyć im dreszczyk emocji. Właśnie dlatego ścianka wspinaczkowa do domu to zabawka, która zapewni naszym pociechom odpowiedni zestaw ćwiczeń i pomoże w systematycznej pracy nad koordynacją ruchu. Wspinaczka wzmacnia równowagę, pamięć ruchową, czas reakcji, czucie mięśniowe i orientację przestrzenną. Pomaga więc oddziaływać na te sfery ciała, które odpowiadają za zdolność do wykonywania ruchów ciała w czasie i przestrzeni. Ciekawą formą zabawy są również ćwiczenia na drabince gimnastycznej. Dzięki niej możemy wzmacniać mięśnie ciała, pracować nad prawidłową postawą, równowagą czy poczuciem rytmu u dzieci. Drabinka gimnastyczna ma szerokie zastosowanie. Wystarczy trochę kreatywności by zaszczepić w naszych pociechach chęć systematycznej zabawy przy wykorzystaniu tego narzędzia. Drabinka do ćwiczeń może być również ciekawą formą wspólnego spędzania czasu w gronie całej rodziny co jest bardzo ważne dla systematycznej i ciekawej pracy dziecka.

Ćwiczenia całą rodziną – czy są ważne i mogą przynosić lepsze efekty?

Bardzo często jako rodzice mamy zbyt mało czasu by wspólnie zjeść kolację lub pobawić się z dzieckiem. Najczęściej dzielimy opiekę nad nim z domowymi obowiązkami lub chwilą odpoczynku. Koordynacja ruchowa naszej pociechy to jednak temat, który powinien zmobilizować nas do wspólnych ćwiczeń. Czemu tak jest? Właściwie z dwóch powodów. Po pierwsze praca z dzieckiem w formie wspólnej zabawy jest dla niego przyjemniejsza, bardziej angażuje i pozwala robić to systematycznie. Drugi powód to wspólne spędzenie czasu, które dla dziecka jest najlepszym prezentem. Materac gimnastyczny może nam zapewnić ciekawą formę zabawy i pracy nad koordynacją ruchową. Warto po jego zakupie sprawdzić jakie ćwiczenia możemy wspólnie na nim wykonywać, tak by maksymalnie zaangażować w to dziecko. Materac do ćwiczeń to jeden z przedmiotów, które wykorzystywane są nie tylko w szkołach ale również w profesjonalnych punktach rehabilitacyjnych. Warto więc wyposażyć się w ten przedmiot i wspólnie z całą rodziną ćwiczyć i dobrze się przy tym bawić. Spędzony razem czas to również doskonała forma integracji i pracy nad rozwojem psychologicznym naszego dziecka. Przed wyborem nowej zabawki należy więc zastanowić się, czy nie zainwestować pieniędzy w coś co będzie pożyteczne i przyniesie korzyści w postaci profilaktycznych ćwiczeń i frajdy dla całej rodziny.

Jak często powinniśmy ćwiczyć z naszym dzieckiem?

W pracy nad poprawą koordynacji ruchowej dziecka najważniejsza jest systematyczność i odpowiednio wykonywane ćwiczenia. Wielu osobom ciężko jest zmobilizować siebie i dziecko do takiego wysiłku. Najczęściej wynika to jednak z niewiedzy i braku doświadczenia. Najprostszą formą rozwijania u dziecka zdolność do wykonywania określonych ruchów ciała w czasie i przestrzeni jest odpowiednia forma wspólnej zabawy. Można ją wykonywać codziennie lub co drugi dzień rezygnując z oglądania telewizji lub gry na komputerze. Pamiętajmy, że zdrowo rozwijające się dziecko musi mieć zapewnioną odpowiednią ilość ruchu co w dobie komputeryzacji i lockdownu jest szczególnie ważne. Warto poświęcić więc 30-60 min by całą rodziną przeprowadzić trening w formie ciekawej zabawy. Wspinaczka, drabinka gimnastyczna czy materac do ćwiczeń, to kilka przedmiotów, które zapewnią nam odpowiednią ilość kombinacji ćwiczeń. Podczas pracy nad koordynacją ruchową najważniejsza jest systematyczność. Zróbmy więc wszystko by maksymalnie urozmaicić pracę nad nią naszym dzieciom.