Koszyk
Wspólnie spędzony czas

Wspólnie spędzony czas – najlepszy prezent, jaki możemy ofiarować dziecku

Współczesny świat promuje pasywne rodzicielstwo, które polega na doglądaniu i kupowaniu drogich zabawek. Reszty życia ma nauczyć telewizja i bajki. Odpowiedzialne wychowanie dziecka polega jednak na zupełnie czymś innym. Wielu młodych rodziców zapomina, jak ważnym jest wspólne spędzanie czasu na zabawach i poznawaniu świata. Jeżeli spodziewasz się dziecka lub chcesz wiedzieć co zrobić, by wspólnie spędzone chwile były kreatywne i pełne przygód to ten artykuł jest dla Ciebie. Opowiem w nim nieco więcej o roli, jaką odgrywa wspólna zabawa i pomysłach na jej zorganizowanie. Pomogę Ci również zrozumieć jaki wpływ na ten proces mają zabawki edukacyjne. 

Wspólnie spędzony czas – jak wykorzystać zabawki edukacyjne 

Nauka i poznawanie świata powinno być przyjemnością. Aby tak się stało, musimy jako rodzice odpowiedzialnie podejść do tematu wychowania dziecka. Stosowanie różnych systemów nie będzie skutecznie jeżeli nie poświęcimy mu odpowiednio dużo czasu. Z perspektywy rodzica właśnie to może być największym wyzwaniem. Współcześni świat wymaga od nas wielu rzeczy, dlatego żyjemy w ciągłym biegu. Z pomocą przychodzą nam zabawki edukacyjne, które wspierają zrównoważony rozwój dziecka i pomagają nam rodzicom zapanować nad chaosem. Wytłumaczę to na prostym przykładzie. Maluch, który kończy kilka miesięcy i zaczyna raczkować, jest z natury bardzo ruchliwym i ciekawym wszystkie dzieckiem. Gotowanie przy nim może być trudne. Wsadzając go jednak do basenu z kulkami, zapewniamy mu bezpieczeństwo, ciekawą formę zabawy i damy o jego rozwój. Między czasie możemy gotować posiłek i opowiadać dziecku o wszystkim, co robimy. To będzie miało na nie bardzo pozytywny wpływ. Starsze dzieci, niejednokrotnie potrzebują innych form rozrywki. Właśnie dlatego wymyślono wiele ciekawych zabawek edukacyjnych. Konik na biegunach, materac, ścianka wspinaczkowa, huśtawka mocowana do sufitu to tylko niektóre z nich. Najważniejsze jednak by wszystko, co robimy, odbywało się wspólnie. Dobra zabawa sprawi, że nasze dziecko będzie systematycznie się rozwijać i poznawać otaczający świat. 

 

Nawyki, które pomogą Ci w wychowaniu dziecka

Wspólnie spędzony czas to jeden z najważniejszych elementów w wychowaniu dzieci. By jednak odpowiednio go spożytkować, powinniśmy wiedzieć nieco więcej. Samo spędzanie wolnego czasu z maluchami nie będzie bowiem efektywne bez wyrobienia w sobie nawyków wychowawczych. W zależności od wieku dziecka mogą one być różne. To, co najważniejsze to świadomość, że same zabawki edukacyjne nie wystarczą. Poznawanie świata przez małego człowieka to trudny proces, który wymaga czasu i poświęcenia. Pamiętajmy, że podczas wszystkich czynności powinniśmy naszym niemowlakom opowiadać, co robimy, co gdzie się znajduje lub co mijamy na spacerze. Ciekawość świata u dzieci to motor napędowy, który powoduje, że rozwijają się w sposób zrównoważony. Hamowanie tej cechy przyniesienie tylko negatywne skutki. Pozwalajmy więc dzieciom rzucać zabawki, bawić się jedzeniem i ubrudzić w każdy możliwy sposób. Nasze pociechy poznają otaczający je świat właśnie przez te czynności. Smak, węch, dotyk, wzrok i słuch to najważniejsze zmysły. Dzieci korzystają z nich jeszcze bardziej niż my dorośli. Naszym zadaniem jest zapewnić im bezpieczeństwo podczas zabawy i czynności, w których je wykorzystują. Nie ważne czy dziecko jest w basenie z kulkami, na placu zabaw czy domowej ściance wspinaczkowej. Budowanie odpowiedniej atmosfery to nasz obowiązek.

Połączenie nawyków i odpowiednich narzędzi we wspieraniu zrównoważonego rozwoju dziecka

Jednym z najważniejszych czynników, jakie mają wpływ na rozwój dziecka, jest odpowiednie spędzanie czasu. Poznawanie świata i otaczających je przedmiotów może odbywać się na różne sposoby. Najważniejsze jednak by wszystko, co robi, było otoczone miłością i ochroną rodziców. Zrównoważony rozwój składa się z kilku elementów. Nauka mowy, chodzenia, koordynacji ruchowej, funkcje poznawcze i samodzielne myślenie i rozumienie świata. Na wszystkie z nich my jako dorośli mamy ogromny wpływ. Łącząc dobrą zabawę z ćwiczeniami mamy możliwość uczyć nasze maleństwa podstawowych funkcji. Ogromną rolę w tym procesie odgrywają zabawki edukacyjne. Wśród nich prawdziwym hitem jest dobrze nam znany basen z kulkami, konik na biegunach, grające pluszaki czy ścianka wspinaczkowa. Pozwólmy dzieciom od małego samemu wyrażać siebie. Poprzez swoje zachowania dawajmy dobry przykład, emanujmy spokojem i optymizmem, by pokazać im, że życie jest piękne. Ćwiczmy i pracujmy, bawiąc się i uczmy tego nasze dziecko. Co jednak najważniejsze, rozwijajmy w nich ciekawość otaczającego świata i wymyślajmy zabawy, które będą im go odkrywać. Dzięki temu wychowamy radosne i szczęśliwe dziecko, które do końca życia będzie nam za to wdzięczne. Połączenie wspólnie spędzonego czasu z odpowiednimi nawykami i wykorzystaniem narzędzi, jakim są zabawki edukacyjne to klucz do osiągnięcia sukcesu. Pamiętajmy o tym zawsze, gdy tylko braknie nam pomysłu na ciekawie spędzony dzień ze swoim maleństwem.