Koszyk
rozwój_dziecka

Zrównoważony rozwój dziecka – najlepsze metody na jego stymulację

Mózg dziecka rozwija się już w pierwszych miesiącach ciąży. Po narodzinach to my jako rodzice jesteśmy odpowiedzialni za jego stymulację i zrównoważony wzrost. Wiele osób zastanawia się co robić, by ich pociecha każdego dnia poznawała nowe rzeczy i szybko się uczyła. Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, jednak są narzędzia i sposoby na to, by wspomagać nasze dziecko w rozwoju. Poniższy artykuł rzuci na en temat nieco więcej światła. Jeżeli jesteś zainteresowana, to zostań ze mną i sprawdź, czy znasz te sposoby. 

Wprowadzanie zabawek edukacyjnych dostosowanych do wieku

Dziecko od narodzin aż po osiągnięcie pełnoletności może cały czas dynamicznie rozwijać się na naszych oczach. Każdy wiek rządzi się swoimi prawami i zwyczajami, dlatego odpowiedzialne wprowadzanie zabawek jest kluczowe dla zrównoważonego rozwoju. Pamiętajmy, że jako rodzice jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo i wychowanie naszego dziecka, dlatego powinniśmy szczególną uwagę zwracać na przedmioty, jakimi operuje nasza pociecha. Niemowlęta, które zaczynają naukę chwytania, siadania i chodzenia bardzo dobrze będą bawić się w basenie z kulkami. Różnokolorowe kulki wpłyną na ich rozwój psychosensoryczny a miękkie podłoże i obudowa zamortyzuje skutki upadku. Łapanie piłek do rączki sprawi, że nasze dziecko będzie ćwiczyć mechanizm chwytania i wzmacniać swoje mięśnie. Ciekawym rozwiązaniem jest również konik na biegunach, który uczy łapania równowagi i odpowiedzialności. Każde dziecko bowiem traktuje go jak swoje zwierzątko i dba, by nic mu się nie stało. Starsze dzieci mogą wiele nauczyć się podczas zabawy z materacem lub ścianką wspinaczkową umieszczoną w ich pokoju. Pamiętajmy, że w wieku kilku lat nasza pociecha musi bardzo pracować nad postawą ciała, koordynacją ruchową i siłą mięśni. To szczególnie ważne w kontekście zrównoważonego rozwoju, który ma ogromny wpływ na ich dalsze życie. 

Stymulacja rozwoju – kilka prostych metod, które Ci pomogą

Wielu rodziców zastanawia się, co mogą zrobić każdego dnia, by automatycznie wspierać rozwój swojego dziecka. Budowanie w sobie pewnych nawyków i zachowań może nam w tym pomóc. Dzieci potrzebują ciągłych zmian, dlatego warto urozmaicać im codzienną rutynę. Wyznaczaj więc stałe godziny snu i posiłków, ale to, co robicie między czasie, niech będzie zmienne. Pozwalając maluchom na dziecięcą ciekawość, wspieramy ich rozwój. Warto również dużo do nich mówić. Opowiadanie o tym co mijacie na spacerze, co w danej chwili robicie, pokazywanie świata i pomoc w jego poznawaniu to najlepsza forma zabawy, która przynosi wiele dobrego. Dzieci uczą się życia od nas, im więcej będziemy im pokazywać, tym lepiej go zrozumieją. Bardzo ważne jest to, by pozwolić naszym maluchom poznawać świat wszystkimi zmysłami. Nie zabraniajmy im absolutnie wszystkiego. Spadające na ziemię zabawki czy części ubrań pomagają im zrozumieć, jak funkcjonuje grawitacja. Ubrudzenie się podczas jedzenia sprawia, że poznają jego konsystencję i smak. Pamiętajmy, że maluchami kieruje ciekawość i chęć poznawania. Nie możemy im tego zabierać. Dzieci bardzo często naśladują swoich rodziców. Jeżeli pokażemy im jak bawić się nauką czy codziennymi obowiązkami to one tak będą robić. Starajmy się więc sami w naszym życiu nie siać pesymizmu. Radosne podejście do obowiązków i zabawy nauczy nasze dzieci pozytywnego myślenia.  Powinniśmy również zwracać szczególną uwagę na to co je nasze maleństwo. Wprowadzanie odpowiednich składników do jego diety pozwoli na rozwój mózgu i ciała. 

Wspólnie spędzony czas kluczem do zrównoważonego rozwoju 

Jednym z najważniejszych elementów budowania stabilnego rozwoju u dzieci, jest poświęcanie im maksymalnie dużo czasu. Nasza pociecha pozostawiona sama, nie poradzi sobie z poznawaniem i zrozumieniem świata. To właśnie rodzice są odpowiedzialni za pomoc w tym trudnym zadaniu. Wspólnie spędzony czas to dobra lekcja dla dzieci i rodziców. Można podczas niej wyciągnąć wiele ciekawych wniosków i nauczyć się życia na nowo. Pamiętajmy, że naszym zadaniem jest opowiedzieć naszym pociechom o tym jak piękny jest świat i wszystko, co z nim związane. Pozwólmy im poznawać go każdym swoim zmysłem i cieszmy się razem każdym odkryciem. Dzieci bardzo chłoną zachowanie i emocje swoich rodziców. Ich złość i frustracja nie bierze się znikąd dlatego zwracajmy szczególną uwagę na to jak zachowujemy się przy wspólnej zabawie i codziennym życiu. Najważniejszym elementem zrównoważonego rozwoju jest bowiem, uczciwe zrozumienie czym kierują się dzieci. Jeżeli zależy nam na tym, by każdego dnia były szczęśliwe, to powinniśmy zrobić wszystko, by tak było. Kupujmy więc zabawki z głową, stawiając na te, które będą pełnić formę edukacyjną i wspierać nas w codziennych obowiązkach. Nasze dzieci są naszą przyszłością, dlatego poświęcajmy im tak wiele czasu jak potrzebują. Sami zobaczymy efekt naszych działań i zrozumiemy, że było warto się poświęcić, by w przyszłości cieszyć się z tego jak wspaniałych i mądrych ludzi wychowaliśmy.